Home » Geoterminis šildymas » Geoterminis šildymas: kas yra jo pradininkai?
Geoterminis šildymas: kas yra jo pradininkai?

Geoterminis šildymas: kas yra jo pradininkai?

Pastaruoju metu vis labiau girdimas terminas geoterminis šildymas. Ir nors geoterminis šildymas netruko išpopuliarėti ir mūsų krašte, ar viską žinome apie šios šildymo rūšies pradininkus? Jei ne, šis straipsnelis kaip tik jums.
Kas išrado šį šildymo būdą? Už galimybę šildytis geoterminiu būdu turime būti dėkingi skandinavams. Savaime suprantama, skandinavų šalyse šilumos yra labai nedaug, tad nieko keista, kad šių šalių gyventojai buvo priversti galvoti apie patogesnį bei kokybiškesnį šildymosi būdą. Reikia pabrėžti, jog geoterminis šildymas buvo išrastas prieš daugiau nei 150 metų, tačiau praktiškai pritaikytas tik prieš keletą dešimtmečių. Atsiradęs Skandinavijos šalyse, netruko išpopuliarėti ir kitose Europos šalyse.

Ko gero, daugeliui dar tebėra įdomu, kaip atsirado geoterminis šildymas? Pasirodo, jog 1973 metais nafta, kuri iki tol buvo naudojama pastatų apšildymui, pabrango net 10 kartų. Savaime suprantama šių kraštų žmonės buvo tiesiog priversti galvoti apie pigesnes pastatų apšildymo galimybes. Tam, kad būtų bent kiek įmanoma sutaupyti, žmonės griebdavosi pačių keisčiausių būdų: štai, pavyzdžiui, galima paminėti laikotarpį, kurio metu buvo populiaru statyti pastatus su itin mažais langeliais. Tai buvo daroma dėlto, kad pastatai prarastų kuo mažiau šilumos. Tačiau tokie būdai kaip šis, nepasiteisino. Tuomet kilo mintis apie tai, jog karštuosius vandenis būtų galima paversti energija, kurios dėka būtų apšildomi pastatai.

Reikia pabrėžti, jog dar ir šiandien galimybė apšildyti pastatus geotermine energija kai kuriose šalyse yra laikoma prabanga. Vis dėlto, nereikia pamiršti ir to, jog toks pastatų apšildymo būdas nedaro jokio neigiamo poveikio žmonių sveikatai bei aplinkai – į aplinką neišmetami teršalai, nenaudojama mediena ir pan. Taigi, jei norite efektyviai apšildyti pastatus, nedarydami jokios žalos gamtai, geoterminis šildymas – puikus pasirinkimas.